עו"ד כמאל "עסקת טיעון לנתניהו היא הפתרון היחיד"

חוק הנבצרות והמשמעות שלו ואיך ישפיע על המדינה אם ראש הממשלה נתניהו לא ימלא אחרי החלטת בית המשפט אם יוחלט להוציא אותו לנבצרות. עו"ד כמאל זכי כמאל בשיחה לפורטל הכרמל והצפון, לא פוסל שהפתרון היחיד היא עסקת טיעון, כי אין דרך אחרת למצב הקיים. עו"ד כמאל מגבה את המחאה החברתית.

26.09.2023 מאת: חסין חלבי
עו"ד כמאל "עסקת טיעון לנתניהו היא הפתרון היחיד"

 

במרץ 2023 אישרה הכנסת את התיקון לחוק יסוד הממשלה, שקבע כי העילה לנבצרות של ראש הממשלה היא אי מסוגלות נפשית או פיזית בלבד וכן שמי שיכריז על הנבצרות הוא ראש הממשלה בעצמו, באישור שני שליש מחברי ועדת הכנסת, או בהחלטה של שלושה רבעים מהממשלה.

 

 

הבעיה העיקרית בחוק, כפי שציינה היועצת המשפטית לממשלה, היא הפרסונליות שלו. בית המשפט הוציא צו על תנאי, שלפיו על המשיבים להסביר מדוע לא תידחה תחולת החוק, וקבע דיון מורחב בהרכב של 11 שופטים שייערך ב-28 בספטמבר 2023.

 

 

עו"ד כמאל כמאל: "היועמ"שית של הממשלה היא הייתה המוסמכת לקבוע אם ראש הממשלה נבצר או לא. רה"מ חשש שהמעורבות שלו ברפורמה המשפטית היא בניגוד עניינים למסמכים שחתם עליהם, ועל מנת להקדים תרופה למכה, יצר חקיקת הנבצרות כדי להוציא את זה מידי היועמ"שית".

 

 

עו"ד כמאל: "אם רה"מ מכריז שהוא לא בטוח שיציית לפסיקה של בג"צ, זה מתכון להתפוררות מוסדית, זה מצב בעל סכנות קיומיות למדינת ישראל, זה מזכיר מדינות של רפובליקת בננות".

 

 

עו"ד כמאל: "ראש הממשלה והמחוקקים רצו שהחוק יחול מהכנסת עכשיו, בית המשפט רוצה שהחוק יחול מהכנסת הבאה ולא עכשיו, בית המשפט לא ירשה שחוקי יסוד יהיו לטובה אישית של פוליטיקאיים, אם יוחלט להחיל את החוק זה ישים את רה"מ בעמדה נחותה".

 

 

עו"ד כמאל מגבה את המחאה החברתית, ואומר "אין דרך חזרה מהמחאה הזו, מול הממשלה הזו. המדינה לא תהיה דמוקרטית אם הרפורמה תחול, לכן המחאה היא צודקת והוכיחה את יעילותה".

 

 

עו"ד כמאל: "מי שייעץ לראש הממשלה ללכת לרפורמה המשפטית כדי להדוף את התיקים שלו הטעה אותו, בית המשפט לא יכול להמשיך להתנהל במצב הקיים וצריך לקבל החלטה בתיקי רה"מ, לטובת המדינה והמזרח התיכון, כי רה"מ לא יכול לנהל מדינה כשנגדו מתנהלים משפטים. הפתרון היחיד הוא עסקת טיעון, גם נשיא המדינה יכול לתת חנינה, צריך לסיים את ההליך הזה מהר ולהציל את המדינה, אם באים לדון ברפורמה המשפטית יש לדון בה בהליך אחר".

 

 

עו"ד כמאל כמאל נבצרות ועילת הסבירות

תגובות

מומלצים

\