ליקוי חמה בבוקר יום ראשון

מחר ראשון 21.6 היום הארוך ביותר בשנה, ניתן לצפות בבוקר בליקוי חמה חלקי החל מהשעה 7:26 – 9:30 הירח יכסה כ-35% משטח השמש. שיא הליקוי ייראה בשעה 8:24 בבוקר. אין לצפות בשמש באופן ישיר ללא אמצעי מגן מאושרים, ליקוי החמה הבא שיראה מישראל יהיה רק בשנת 2027.

20.06.2020 מאת: מג'ד תאבת
ליקוי חמה בבוקר יום ראשון

 

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח נמצא בדיוק בין כדור הארץ והשמש: הוא מסתיר את השמש ויוצר את המראה הייחודי של הליקוי שבו השמש "נאכלת" על ידי צל הירח עד שהיא הופכת לעיגול אפל – חור אפל בשמיים מעלינו.

את הליקוי ניתן לראות מהחלק של כדור הארץ שעליו חולף צל הירח המסתיר את השמש. המהירות שבה חולף צל הירח על פני כדור הארץ היא כ-1,730 קילומטר בשעה – מהר יותר ממהירות הקול. 

כיוון שעוצמת ההארה של השמש היא מאוד גדולה, מי שלא מסתכל באמצעים מיוחדים, כמו: משקפי ליקוי לא יבחין כלל בתופעה. כאמור, רק מי שיסתכל באמצעי מגן מיוחדים, יבחין בחלק מוסתר מהשמש.

חשוב להדגיש כי אין לצפות בשמש באופן ישיר ללא אמצעי מגן מאושרים טלסקופים או משקפות ישירות לשמש, שכן הצפייה בשמש בצורה זו עלולה לגרום לעיוורון. ליקוי החמה הבא שיראה מישראל יהיה רק בשנת 2027.

לצפות בליקוי בחינם ומבלי לצאת מהבית? 

קהילת הורייזון של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה מזמינה את הציבור הרחב לתצפית אסטרונומית חווייתית יחד עם מדריכי הדובה הגדולה לצפות בליקוי החמה עם טלסקופים מיוחדים וגם יינתנו הסברים מעניינים על התופעה. יש להירשם מראש לאירוע , תחת הלשונית "תצפית פתוחה". האירוע בחינם רק ברישום מראש  בלינק הבא.

האגודה הישראלית לאסטרונומיה תשדר את הליקוי בשידור ישיר ממצפה הכוכבים גבעתיים. ניתן לראות את השידור בדף הפייסבוק של סוכנות החלל הישראלית ומצפה הכוכבים גבעתיים. כמו כן, ניתן לצפות גם באתר של האגודה הישראלית לאסטרונומיה.

למי שבכל זאת רוצה להגיע למצפה כוכבים: במרכז החלל הדרוזי ע"ש אילן רמון בכפר ירכא יערך אירוע המתאים לכל המשפחה בכניסה חופשית. האירוע כולל: תצפית לשמש דרך משקפיים  וטלסקופ שמש. הסבר על התופעה והפעלות מדעיות שונות לכל המשפחה
 

תגובות

מומלצים