"הצבת צוערות בשמירה על מחבלי הנוחבה סיכון מיותר להטרדות מיניות"

כך אמר מבקר המדינה אנגלמן, בהתייחסות לפרסומים מהימים האחרונים, לפיהם צוערות בקורס קצינים קיבלו פקודה לשמור על מחבלי הנוחבה. זאת לאחר שבנובמבר 2022 פורסם דוח על מוגנות חיילות חובה, בו נכתב כי סוהרות בשירות חובה חוו הטרדות מיניות מצד אסירים ביטחוניים.

03.04.2024 מאת: פורטל הכרמל והצפון

 

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן השתתף בוועידת שוק ההון לחיסכון ארוך טווח שהתקיימה באילת. בפתח דבריו, התייחס המבקר לפרסומים מהימים האחרונים לפיהם צוערות בקורס קצינים קיבלו פקודה לשמור על מחבלי הנוחבה. זאת לאחר שבנובמבר 2022 פורסם דוח על מוגנות חיילות חובה, בו נכתב כי סוהרות בשירות חובה חוו הטרדות מיניות מצד אסירים ביטחוניים.

 

לדברי המבקר אנגלמן, "ראיתי פרסומים לפיהם צה"ל הטיל על צוערות בקורס קצינים לשמור על מחבלי הנוחבה שנשבו.

 

הדבר עומד בניגוד לדוח מוגנות חיילות שפרסמנו לפני קצת יותר משנה ומלמד שלא הופקו הלקחים מהדוח הנוקב. בדוח עלה כי קיים יחס מטריד בעל אופי מיני מצד האסירים הביטחוניים כלפי חיילות החובה בשירות בתי הסוהר וכי קיים היעדר גיבוי מצד הדרג הפיקודי לסוהרי החובה בעבודה מול אסירים ביטחוניים. לאחר שצוותי הביקורת נפגשו עם חיילות חובה ששירתו בכל בתי הכלא שבהם כלואים אסירים ביטחוניים, נמצא בשאלונים ששלחנו כי 38 אחוז מהן חוו פגיעה מינית אחת או יותר.

 

לא ניתן לקבל את העובדה שלאחר שמדינת ישראל נכוותה בעבר ממחבלים כלואים שמטרידים מינית סוהרות חובה, יטילו על צוערות בצה"ל לשמור על מחבלים  שהיו שותפים בפשעים מיניים בשבעה באוקטובר. אם נצרף את העדויות אל אלו שנשמעו מהיום ובעת האחרונה, על חטופות שחוו וחוות הטרדות מיניות - הכתובת רשומה על הקיר. אני קורא לשר הביטחון ולרמטכ"ל לשנות את ההחלטה ולא להציב את הצוערות בפני סיכון מיותר להטרדות מיניות".

 

יצוין כי הנתון שאליו מתייחס המבקר, 38% מסוהרות החובה שחוו פגיעה מינית, לקוח מתוך הדוח שפורסם בנובמבר 2022, ואינו מתייחס למחבלי הנוחבה שנעצרו מאז ה-7.10

 

תגובות

מומלצים