גבר מועדי ז"ל מנהיג דרוזי של כל הזמנים

לקראת עצמאות מדינת ישראל התקיים שיתוף פעולה בין מנהיגים יהודים לדרוזים בכרמל ובגליל, שיח' גבר מעדי שמשאיר אחריו היסטוריה רחבה בין הגיוס חובה, לקרב ינוח, וחברות בכנסת, שיח' גבר אחד המנהיגים המוערכים שהיו לעדה הדרוזית, סיף לוקח אותנו להיסטוריה המשפחתית, סרטון

13.12.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
גבר מועדי ז"ל מנהיג דרוזי של כל הזמנים

שייח' ג'בר דאהש מֻעדי תושב ירכא, נולד ב 1 באפריל 1919 הלך לעולמו בתאריך 19 במאי 2009, שייח' גבר היה פוליטיקאי דרוזי ישראלי, חבר כנסת וכיהן כסגן שר התקשורת וסגן שר החקלאות, הדרוזי הראשון שכיהן בממשלה.

בכנסת השמינית המשיך שייח' גבר לכהן כסגן שר התקשורת בממשלה ה-16 ובממשלה ה-17, ובהמשך כיהן גם כסגן שר החקלאות.

התוכנית בחסות קניון הרהיטים חלבי מותקאל מוניטין של עשרות שנים בשוק הריהוט והחשמל, סלוני קניון הרהיטים חלבי מותקאל, מרכז מסחרי דאלית אל כרמל, פתוחים כל יום מ 10.00 עד 18.00 , טל 04839532, 0525934711.

 

ג'בר מועדי נבחר לכנסת השנייה מטעם הרשימה הדמוקרטית לערביי ישראל, שהייתה מפלגת לוויין של מפא"י, וכיהן כחבר בוועדת הכספים, בבחירות לכנסת השלישית התמודד בשנית מטעם הרשימה הדמוקרטית לערביי ישראל, בתחילה לא נבחר אולם בהמשך החליף את סיף אלדין אל זועבי.

ב-26 בפברואר 1974 הצטרף אבו רביעה למערך, וב-4 בינואר 1977 פרש ממנו. ב-8 במרץ באותה שנה הצטרף אבו רביעה לסיעת קידמה ופיתוח ביצירת הרשימה הערבית המאוחדת, מטעמה נבחר לכנסת התשיעית.

ב-12 בינואר 1981, ח"כ אבו רביעה לאחר יום עבודה שגרתי בכנסת, שבו נפגש לכמה דקות עם יו"ר מפלגת העבודה שמעון פרס, עזב את המשכן, ונסע במכוניתו, פג'ו 504, לבית המלון הולילנד בשכונת בית וגן בירושלים, בשעה 20:30 שמע שומר המלון קול ירייה, הוא הביט למקור האש ואז שמע עוד כמה יריות, אבו-רביע נמצא ללא רוח חיים במכונית שרוססה בכדורים.

סיף מעדי בנו של שייח' גבר ז"ל אומר לפורטל הכרמל והצפון:"ההיסטוריה לפעמים מסולפת ע"י אנשים אינטרסנטים, חשוב להשריש את ההיסטוריה כדי שנלמד ממנה".

סיף מעדי:"בתקופה שלפני קום המדינה זו הייתה התקופה הכי קשה למנהיגים הדרוזים שהחליטו לגבי גורל העדה הדרוזית, הקרב של רמת יוחנן שבו דרוזים לחמו נגד היהודים, מי שהפסיק את הקרב היה אבי המנוח גבר מעדי שתפס את שקיב והאב ואמר לו מה יש לנו להילחם נגד היהודים? המנהיגים הערבים ברחו ונשארו הדרוזים ואין אפשרות להילחם נגד היהודים, לכן צריך לכונן שלום".

"אבא גבר ז"ל יחד עם המנוח מרזוק מעדי ודודי עלי מעדי לפני קום המדינה הם אלה שקבעו שאנחנו הדרוזים נכונן שלום ונחיה במדינה הזו".

סיף מעדי:"הם נסעו ללבנון והתייעצו עם סולטאן אלאטרש, והם אמרו להם תעשו רק מה שטוב לכם כעדה, מי שחי אתכם בכבוד ובשלום תחיו איתו, לאבי ז"ל היה תנאי שאנחנו נכונן שלום על היהודים ושכל הכפרים הערבים מסביב לכפרים הדרוזים ישארו והם נשארו בזכות זה".

"המהלך הזה היה אסטרטגי לטובת העדה ולטובת המיעוט הערבי המוסלמים והנוצרים בארץ, אבי שלי החזיר אנשים שעמדו לעבור את הגבול ללבנון, יש עדויות ממזרעה ומשיח' דנון שזה מה שהיה".

סיף מעדי :"אבי בצעירותו המנטליות של החברה כפתה עליו דברים מסוימים, אבל זה לא היה בריונות זה היה לשמור על הבית שלך והעדה שלך. הבריונות הזו שמשייכים לאבא שלי המון מנהיגים השתמשו בה כמו בגין ושמיר".

סיף מעדי:"לגבי קרב יאנוח, לאחר שהיתה החלטה על הפסקת הקרבות נגד היהודים, בהתייעצות עם המנהיגים מגיד ארסלאן בלבנון וסולטאן אלאטרש בסוריה, ביאנוח עוד לא ידעו על ההחלטה אז אבא שלי שלח שליח אבו סברי סלמאן אבו סאלחה ז"ל ליאנוח, למסור מכתב לכוחות הדרוזים של צבא ההצלה שישבו ביאנוח, שיש החלטה ללכת עם היהודים, השליח מסר את המכתב לנער שמצא ושחשב שהוא דרוזי, הצעיר הזה לקח את המכתב ומסר לכוחות של קאווקג'י והם ארבו שמה והרגו 11 חיילים דרוזים, ושני יהודים, זה סיפור שחרה לאבי מאוד, ורבים השתמשו בסיפור הזה כסיפור של בוגדנות".

סיף מעדי:"אבא שלי חוקק את חוק הפרדת בתי הדין הדרוזיים מבתי הדין השרעיים המוסלמים, ב 1956 אבי חוקק את חוק גיוס חובה לדרוזים, למרות שבהתחלה הוא ושיח' אמין טריף היו נגד הגיוס, ומי שהיה בעד היו שיח' לביב אבו רוכן ושיח' סאלח חניפס".

 

לכל הדברים בסרטון. התוכנית בחסות קניון הרהיטים חלבי מותקאל מוניטין של עשרות, שנים טל 04839532, 0525934711.

 

 

סיף מעדי ירכא 2019

תגובות

12. גלילי לפני 8 חודשים
שייח' ג'בר מועדי מנהיג העדה האחד והיחיד
11. עספאוי לפני 8 חודשים
מאד מרשים וחשוב התרשמתי לטובה מהכתבה ומסיף הנכבד
10. מהכרמל לפני 8 חודשים
לא צריך להסית למקום לא נכון
9. מהגליל לפני 8 חודשים
זה לא משנה מי ולמה המשנה זה האיש
8. הסטוריה אובייקטיבית..מדברת וקיימת.. לפני 8 חודשים
אחרי קום המדינה..כולם קפצו על העגלה...
7. דורזי לפני 8 חודשים
אחד כמו גבר המדינה הערכיה
6. ירכאוי לפני 8 חודשים
עדה בלי עבר לא קיימת
5. דרוזית לפני 8 חודשים
סיפור מרתק מאוד
4. דרוזי לפני 8 חודשים
תעזבו כרמל גליל כולם דרוזים
3. חייל לפני 8 חודשים
גאווה לעדה האיש היה
2. אנואר לפני 8 חודשים
זו האמת הצרופה
1. הסטוריה מסולפת לפני 8 חודשים
מורשת

מומלצים