הדרוזים מחפשים שורשים

בשנת 2015 נמצא אוצר זהב במי הים התיכון בנמל קיסריה מהתקופה הפאטמית של מייסד הדת הדרוזית אל חאכם באמר אללה, הדבר ממשיך לעניין את הציבור הדרוזי, שיח'ים דרוזים בראשות ראש העדה הגיעו לביקור באוצרות המדינה.

06.01.2018 מאת: פורטל הכרמל
הדרוזים מחפשים שורשים

צילום יעל יולוביץ, קלרה עמית, שי הלוי, מעין סירולניק, חגי נתיב, דרור ברשד רשות העתיקות

בעוד כחודש, בפברואר הקרוב, ימלאו שלוש שנים לחשיפת "אוצר קיסריה": מה שנראה לצוללנים צביקה פייר, קובי טוינה, אביבית פישלר, שי מילנר, יואב לביא ויואל מילר במבט ראשון כמו מטבעות שוקולד, ובמבט שני והמום כמו הדבר האמיתי, הוביל לחפירה בשיתוף היחידה הימית של רשות העתיקות, שהניבה כ -3600 מטבעות זהב מהתקופה הפאטמית.

כך, נתגלה מטמון מטבעות הזהב הגדול ביותר בארץ, אשר נראה כי מקורו בספינה שנטרפה בים. 

זוית נוספת מרתקת של הסיפור הנוצץ הזה, שעשה כותרות בכל רחבי העולם, היא הקשר הדרוזי: בחינת המטבעות העלתה כי הם נושאים את שמו של החליף אל חאכם באמר אללה, ממייסדי הדת הדרוזית ומי שפעל להפצתה בימיה הראשונים, לפני כ-1,000 שנה.

מציאת המטבעות עוררה התרגשות ועניין עצומים בקרב בני העדה: אל חאכם, כך מסופר במסורת הדרוזית, נעלם באופן מסתורי, מבלי להשאיר עקבות. על פי האמונה, ישוב אל חאכם יום אחד ויבשר על אחרית הימים. קשר זה, בין הדרוזים למטבעות שנחשפו בקיסריה, תורגם, בין השאר, לתצוגה שהקימה רשות העתיקות במתחם נבי שועייב, ובה הוצגו מטבעות מהאוצר. 

מנהיגי ונכבדי העדה, ובראשם השיח׳ מואפק טריף, ראש העדה הדרוזית בישראל, הגיעו לביקור מרגש באוצרות המדינה, בענף המטבעות ובמעבדות שימור מגילות מדבר יהודה.

לכתבה שפרסמנו בנדון בפברואר 2015

אוצר הזהב הפאטמי הגדול ביותר שנמצא בישראל יוצג במוזיאון ישראל

זוהי הפעם הראשונה שהאוצר נחשף במלואו לציבור, האוצר המכיל כ-2600 מטבעות זהב טהור, התגלה במקרה על ידי קבוצת צוללים בקרקעית נמל קיסריה, רוב המטבעות שנחשפו נושאים את שמו של הח'ליף הפאטימי אל-חאכם, מי שנחשב למייסד הדת הדרוזית.

האוצר המכיל כ-2600 מטבעות זהב טהור (24 קראט), התגלה במקרה על ידי קבוצת צוללים בקרקעית נמל קיסריה בחודש פברואר האחרון ונחשף במלואו ע"י היחידה לארכיאולוגיה ימית של רשות העתיקות.

לאחר סערת החורף האחרונה יצאה קבוצת צוללים לצלילה באזור קיסריה. הם הבחינו במטבע נוצץ, אשר בתחילה חשבו כי זהו מטבע של משחק צעצוע. אולם לאחר שהבינו כי מדובר באוצר אמיתי, אספו עימם כמה מטבעות, חזרו במהירות אל החוף והזעיקו את נציגי רשות העתיקות.

לאחר בדיקת האזור עם מגלה מתכות, וחפירות נוספות, נחשפו כ-2,600 מטבעות זהב במידות, בגדלים ומשקל שונים. ערך האוצר שקול ל-100 שנות משכורת של פועל באותם ימים.

סיבת הגעתם של המטבעות לקרקעית הים עדיין לוטה בערפל. על אף שהמטבעות שכנו אלף שנים מתחת למים, הן נשמרו במצב מעולה. רובם כלל לא נזקקו לטיפול במעבדה ולניקיון ובזכות העובדה שהם עשויים מזהב טהור הם עדיין נוצצים. על חלק מהמטבעות מופיעים סימני שיניים המעידים כי סוחרים ניסו לבדוק את אמיתותם.

זוהי הפעם הראשונה שהאוצר נחשף במלואו לציבור כחלק משיתוף פעולה מיוחד עם רשות העתיקות והחברה לפיתוח קיסריה ובעוד שלושה חודשים הוא ישוב לרשות העתיקות להמשך המחקר. התצוגה במוזיאון מתאפשרת תודות לשיתוף פעולה בין מוזיאון ישראל לבין רשות העתיקות והחברה לפיתוח קיסריה. התצוגה תלווה בסרטים המתעדים את גילוי האוצר בים.

עבור העדה הדרוזית הייתה מציאת האוצר דרמטית במיוחד, רוב המטבעות שנחשפו נושאים את שמו של הח'ליף הפאטימי אל-חאכם, מי שנחשב למייסד אמונת ייחוד האל הדרוזית ב-1017 לספירה.

סביב שמו קיימת הילה של קדושה, כבוד ומסתורין. בין השאר, קיימת שאלה סביב היעלמותו המסתורית לפני כ-1,000 שנה.

בעבר נמצאו מטבעות הנושאים את שמו של אל חאכם, אך ריכוז מטבעות הזהב הנושאים את שמו הפעם, מעיד על עוצמת שלטונו של הח'ליף. רבים מהמטבעות באוצר נטבעו בתקופה שבה הופצה בקהיר האמונה הדרוזית "מד'הב אל-תווחיד"– כלומר" כת הייחוד הדוגלת במונותאיזם מוחלט".

הציבור יוכל לחזות באוצר בזכות האזרחות הטובה שגילו הצוללים צביקה פייר, קובי טוינה, אביבית פישלר, שי מילנר, יואב לביא ויואל מילר שדיווחו לרשות העתיקות על מציאת המטבעות.

מציאת מטמון שחיכה כ- 1,200 שנה, רק לנו. ההתרגשות גדולה. קיסריה 2015. הסרט מראה כמעט את כל החומר שצולם למעט קטעי מעבר שונים וצילומי הפיקסים שאותם, לא אעלה לרש...

תגובות

1. واقعي לפני 1 שנה
غاية الاهميه بصراحه

מומלצים