פריודונט מומחה – חשיבותו בתחום האורתודנטיה

פריודונטיה משמעותה ביוונית, פריו - מסביב ודונטי - שן, הכוונה היא לתחום תחום התמחות ברפואת השיניים העוסק במחקר של הרקמות הנמצאות מסביב לשן. הרקמות הקשות והרכות הקרוייות גם חניכיים חשובות ביותר לנשיאה ותמיכה בשיניים אך גם להגנה עליהם מפני חיידקים מצטברים.

24.11.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
פריודונט מומחה – חשיבותו בתחום האורתודנטיה

 

בריאות החניכיים חשובה למראה אסטתי תקין ומניעת מחלות חניכיים. מחלות החניכיים אינם מתגלות מיד משום שלרוב לא נגרם כאב אך כשהן כבר מתגלות המצב מתקדם ועלול להוביל לנזק.

 

ביקורים תכופים אצל פריודונט מומחה הם חשובים ביותר על מנת למנוע את מחלות החניכיים כבר בשלב ההתחלתי שלהן ובכך לחסוך טיפולים מורכבים ויקרים יותר בהמשך.

 

ישנם סימנים מקדימים העלולים להעיד על מחלת חניכים כמו דימום המופיע בעת ציחצוח, רגישות מיוחדת בשיניים לטמפרטורות גבוהות או נמוכות, שינוי ניכר בצבע החניכיים, ריח לא נעים מהפה או נסיגת חניכת. נסיגת חניכיים מתבטאת במראה של שורש חשוף של השן מצב שעלול לגרום לרגישות לחום וקור, דימום או נפיחות.

 

מצב זה עלול להעיד על חולשה בחניכיים ומחייב בדיקה אצל פריודונט מומחה. בכל מקרה של הופעת אחד מהסימנים אלו יש להתייעץ עם מומחה חניכיים בעל ידע מקצועי ונסיון.

 

החשיבות של ביקור אצל רופא מוסמך היא משמעותית ביותר על מנת לקבל את האיבחון הנכון והתאמתתוכנית הטיפול הרצויה. רק פריודונט מומחה המחזיק בידע התאורטי והמקצועי המעודכן ביותר יכול לתכנן את הטיפול באופן האופטימלי ביותר תוך שימוש בטכנולוגיות החדשניות ובמחקרים המתפתחים בנושא.

 

לעיתים יש צורך בתיכנון של שתלים או בתיחזוק וטיפול בשתלים קיימים. במצב של מחלת חניכיים מתקדמת יהיה קושי בהחזקה ותמיכה בשתלים. הזנחה של מחלת חניכיים עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ואף לאובדן שיניים.

 

פריודונט מומחה – סיוע במניעת מחלות חניכיים

 

מחלות החניכיים נגרמות בשל הצטברות של חיידקים בחלל הפה, האבנית המצטברת בין רווחי השיניים והפלאק שהיא שכבה דקיקה המצטברת על גבי השן, מובילים להיחלשות החניכיים.

 

כמו כן ישנו גורם של תגובה דלקתית מוגברת של מערכת החיסון, תגובה זו משתנה מאדם לאדם. כמו כן ישנם גומרים נוספים כמו שינויים הורמונאליים, מבנה השיניים, מצבי דוחק, גנטיקה ותורשה אך גם הזנחת הגיינת הפה. אנשים רבים אינם מודעים לחשיבות הטיפול המקדים במחלות חניכיים.

 

עוד לפני שמופיעים התסמינים הראשונים אפשר להעזר בטיפול מונע על מנת לטפל במחלת חניכיים כשהיא עוד בשלביה המוקדמים או אף למנוע את הופעתה מלכתחילה.

 

ראשית יש להקפיד על הגיינת הפה ע"י ציחצוח שיניים מלא בתדירות של פעמיים ביום עם עדיפות לשעות הבוקר והערב. לאחר הציחצוח יש להשלים את הפעולת הניקיון ולהעזר בחוט דנטלי. שימוש בחוט דנטלי מונע הצטברות של פלאק וחיידקים על רובד השן. כמו כן יש לבקר פעמיים בשנה אצל שיננית מוסמכת ולבצע ניקוי אבנית.

 

 

תגובות

מומלצים