דמוקרטיה דיקטטורית

שוב חוזרת תכונת המחזוריות ומקבעת את זווית ראייתנו ואת התנהגותנו, מדיקטטורה עברנו אל דמוקרטיה ומדמוקרטיה חזרנו לדיקטטורה כבדה יותר, מתוחכמת ואפלה שבעתיים, מה זה ממשל, דמוקרטי קומוניסטי דיקטטורי סוציאליסטי, אבל מה זה ממשל?

21.01.2021 מאת: אלברט שבות
דמוקרטיה דיקטטורית

 

אז ככה. לפני כמה אלפי שנים, אין לי את התאריך המדויק, ישבו אבותינו על כוס קפה וניהלו דין ודברים בשאלה חשובה: איך נעשה בשביל להתאחד ולהפיק מהאיחוד הזה כוח, להקים ערים לבנות כבישים גשרים תשתיות... כי הרי איש אחד לא יכול להרים פרויקטים כאלה, חייבים להתאחד להתחבר להתאגד. שאלה שניה שהעיקה עליהם הייתה בעניין הביטחון: איך נגן על עצמנו מעצמנו. יש בתוכנו הרבה גנבים רמאים ורוצחים שלא אכפת להם מאיש, הם גונבים ורוצחים דווקא את החלשים והטובים.

מישהו, לא זוכר את השם המדויק שלו, הציע את זאת: בואו נבחר מספר אנשי חיל מתוכנו, כל ראש משפחה יתן להם סכום חודשי, אין לי כרגע את הסכום המדויק שנקבו בו, ובכסף הזה יבנו לנו עיר כבישים וגם ינסחו מספר כללים שיאכפו אותם על כולנו ויטילו עונשים על הרמאים והרוצחים. הדבר מצא חן בעיני אבותינו וההצעה התקבלה. כך נולד הממשל הראשון על כדור הארץ לא זוכר כרגע באיזה מקום בדיוק זה היה.

תולדות ההיסטוריה האנושית מספרת, לא יודע להצביע בדיוק על הספר, על כי הממשל הראשון שהקימו אבותינו היה ממשל תקין חזק והגון, השקיע את כל המיסים בבנייה תשתיות וגם רדף את אחרון הפושעים העניש אותו ומיגר את הפשע. הבעיה התחילה כעבור שנים כאשר העומד בראש הממשל התאהב בתפקידו ובכוח שהופקד בידו, ואם לא די בזה התחיל גם להסיט חלק מהכספים ישירות אל כיסו ואל תחשבו שלאבותינו לא היו עיניים. הם ראו הרגישו והתריעו אך לא עלה בידם לעשות משהו ולפטרו כי המלעון צבר מספיק כוח וכסף, הטיל את אימתו על העיר ואיש לא עמד בדרכו. כך היה עם הממשל הבא אחריו שהמלעון לפני שמת העביר לבנו בירושה והבן אגב היה רשע מאביו.

כך נולד הממשל הדיקטטורי שנותר על כנו מאות השנים עד שיום אחד, דווקא לא לפני הרבה זמן, ישבו אבותינו עוד הפעם על כוס קפה, שוב לא זכור לי התאריך המדויק, והשאלה שעמדה בפניהם הפעם היתה איך להיפטר מהממשל הדיקטטורי שמירר את חייהם והפך אותם לבלתי נסבלים.

ומישהו, הזיכרון בוגד בי לא זוכר את שמו, הציע זאת: בואו נערוך בחירות חופשיות ונבחר לתקופה מוגבלת את האיש הטוב ביותר שיעמוד בראש העיר שלנו והוא יבחר וינהל את קבוצת האנשים הטובה ביותר שתנהל את חיינו, את צבאנו משטרתנו ושופטינו. כך נולדה הדמוקרטיה והמשטר הדמוקרטי.

זקנינו מספרים כי הממשל הדמוקרטי הראשון עשה עבודה נפלאה ואפילו פיתח כלכלה חופשית כל איש וכישוריו, הממשל לא מתערב בכוחות השוק. הכל היה טוב והתנהל על מי מנוחות עד שיום אחד, התאריך המדויק נקוב בספר שאיני זוכר את שמו, התקבצה לה קבוצה קטנה, מעט אנשים מעשירי העיר, ישבו על כוס תה ודנו בשאלה גורלית: מהו מודל המשטר הטוב ביותר שישביח את השקעותינו ובעיקר ישמור על כספנו ויכפיל את התשואה שלו. כעבור שעת אינטנסיבית הגיעו לרעיון הזה: המשטר הדמוקרטי הקיים הוא המשטר הטוב ביותר עבורנו ואולם הבה נעדכן אותו קלות שישרת ביתר שאת את מטרותנו.

הרעיון הגאוני שלהם לא חתר תחת המשטר הדמוקרטי, אדרבא שהציבור ימשיך לבחור את מנהיגיו באופן חופשי למהדרין, אנו רק נעזור בבחירת המועמד שלהם שישמור על האינטרסים שלנו והטריק פשוט: מימון נדיב לקמפיין הבחירות שלו שיבטיח את הנוסחה: קמפיין עשיר => יותר חשיפה => הגדלת אחוזי הסיכוי להיבחר.

השיטה השתכללה בעשורים האחרונים כך שאין צורך להצביע על המועמד המתאים ולממן אותו. היום המועמד הוא זה שמתאים את עצמו 'לקבוצה העשירה' שקובעת ישירות ללא תיווך מי לחיים מי למוות, מי יבָּחֶר ומי לא, מי ייחשף לתקשורת ומי לא, מי יושפל בציבור ויֶחָסֶם במדיה החברתית ומי יהנה מחיבוק חם ואוהד מהמדיה ומאמצעי התקשורת. הדמוקרטיה הפכה לדיקטטורה ולאו דווקא בחסות האפל והחשכה כי אם בחסות האור, לאור היום כי הרי אנו חיים בעולם דמוקרטי.

שוב חוזרת תכונת המחזוריות ומקבעת את זווית ראייתנו ואת התנהגותנו. מדיקטטורה עברנו אל דמוקרטיה ומדמוקרטיה חזרנו לדיקטטורה כבדה יותר, מתוחכמת ואפלה שבעתיים. אני משער שהצעד הבא הוא חזרה לדיקטטורה הקונבנציונלית ואל תטעו; עדיפה היא שבעתיים.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים