דרעי נלחם להחזיר את מינהל התכנון לפנים

הכנסת אישרה את הצעתו של שר הפנים, אריה דרעי, להחזיר את מינהל התכנון למשרד הפנים. זאת בהתאם להחלטת הממשלה שהתקבלה ביום ב׳ 26.5 במשאל טלפוני בקרב השרים, משמעות הדבר ועדות התכנון והבניה יעברו למשרד הפנים במקום האוצר.

27.05.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
דרעי נלחם להחזיר את מינהל התכנון לפנים

תמונת ארכיון ועדה מחוזית חיפה

 

כזכור, מינהל התכנון עבר ממשרד הפנים למשרד האוצר בשנת 2015 במסגרת המדיניות שהוביל שר האוצר לשעבר, משה כחלון. 

השר דרעי טען כי חזרת מינהל התכנון למשרד הפנים הכרחית, משום שאין לנתקו מהתחום המוניציפאלי ומצרכי הרשויות המקומיות בתחום התשתיות, התחבורה, התעסוקה ועוד.

לדעת גורמי המקצוע במשרד הפנים, גוף אחד שישלב בין ההוצאות התקציביות של הרשויות (הפן המוניציפלי) להכנסות התקציביות שלהן (הפן התכנוני), יוביל לחיזוקן וליציבותן הכלכלית.

​​​מליאת הכנסת אישרה את הודעת הממשלה בהתאם לסעיף 31 (ב) לחוק יסוד: הממשלה בדבר החלטתה להעביר סמכויות הנתונות על פי חוק, הקשורות לתכנון בנייה, משר האוצר  לשר הפנים. 48 תמכו בבקשת הממשלה לעומת 18 שהתנגדו.

שר הפנים אריה דרעי הסביר: ההחלטה היא להחזיר בחזרה את כלל הסמכויות  החוקיות והמנהליות שהיו בידי שר האוצר שנלקחו ממשרד הפנים בשנת 2015, בחזרה למקום הטבעי שלהם במשרד הפנים".

לאחר מכן הוסיף השר דרעי  בהומור, בהתייחס להעברת הסמכויות ב2015 משר הפנים לשר האוצר הנכנס משה כחלון: "אז הוא אמר ארגז כלים, חשבתי שזה ארגז קטן ואני רואה שזה היה משאית." 

ח"כ רם בן ברק: "בימים האחרונים אנחנו עדים למהלך בו יותר ויותר סמכויות בתחום התכנון והבנייה עוברות לשר הפנים ולשר השיכון ואני חושש מאוד שריכוז של כל כך הרבה סמכויות תכנוניות לרבות האחריות על רמ"י בידי שני שרים שמייצגים בסופו של דבר סקטור מסוים, הוא דבר שיכול להביא למיקוד המאמצים התכנוניים בציבור מסוים, וכנראה יכול להיות על חשבון ציבוריים אחרים".

ח"כ עודד פורר: "סמכויות תכנון ובנייה צריכות להיות במשרד הפנים אבל השאלה היא למה ישמשו סמכויות התכנון והבנייה שישבו במשרד הפנים. ואני קורא את העברת הסמכויות הזאת לא רק עם מה שמופיע בפנינו אלא גם עם ההסכמים הקואליציוניים שמופיעים בפנינו. כשאני שואל את עצמי האם היו סדרי העדיפויות בתכנון ובבנייה יהיו מיצוי כושר ההשתכרות? האם תהיה עדיפות למי ששירת שירות צבאי או לאומי בהקצאת המשאבים? אני יכול לשער שמהעובדה של חלוקת הסמכויות  בין השר דרעי לשר ליצמן, לא מיצוי כושר ההשתכרות ולא העדיפות לשירות צבאי או לאומי תהיה לנגד עיניכם אבל אני אשמח שתוכיחו לי שטעיתי".

ח"כ אחמד טיבי: " נושא התכנון והבנייה זה נושא כואב וקריטי ,כמעט של חיים ומוות. יש לנו העמדה לגבי חוק קמיניץ, העמדה הזאת מקובלת על רוב מוחץ של סיעות הבית, התקבלה המלצה וההחלטה בוועדת הכספים בתמיכה של כולם ובתמיכה של שר המשפטים ניסנקורן, ולכן הדרישה הברורה האולטימטיבית ההוגנת צריכה להיות להתקין תקנות לפני ביטול החוק שיקפיאו את חוק קמיניץ".

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים