חמש שנים לנפילתו של סא"ל מחמוד ח'יר אלדין

היום 11.11. לפני חמש שנים נפל גיבור ישראל, סא"ל מ', מחמוד ח'יר אלדין, לוחם סיירת מטכ"ל, מכפר חורפיש, בשכונת חאן יונס ברצועת עזה, מחמוד למד תואר ראשון במשפטים, ותואר שני במנהל עסקים וחינוך וחלם להיות מנהל בית ספר ואיש חינוך, הוביל את אחריי בחורפיש ועודד צעירים להתגייס לשירות משמעותי, יהי זכרו ברוך.

11.11.2023 מאת: פורטל הכרמל והצפון
חמש שנים לנפילתו של סא"ל מחמוד ח'יר אלדין

 

מחמוד ח'יר אל-דין נולד ב-28 בדצמבר 1977 בכפר חורפיש שבגליל העליון, בן בכור לאחמד ונזירה ולו שבעה אחים ואחיות. מחמוד, בן העדה הדרוזית, גדל במשפחה מסורתית אשר חינכה אותו לדאגה לסביבה ולכבוד האדם.

 

לאורך כל חייו היה מוביל חברתי אשר הסביבה נשאה אליו את עיניה. עד כיתה ט' למד בבית הספר בכפר חורפיש ולאחר מכן עבר לפנימייה הצבאית שבבית הספר הריאלי בחיפה. לאורך כל שנות לימודיו המשיך לבלוט ולהצטיין.

 

באוקטובר 1997 התגייס לסיירת הצנחנים, בשנת 2000 סיים את בית הספר לקציני יבשה (בה"ד 1), ובשנת 2001 שירת כמפקד מחלקה בבה"ד.

 

בשנת 2002 עבר מחמוד לשרת במערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין. תוך כדי שירותו הצבאי השלים תואר ראשון במשפטים במכללה למנהל ותואר שני בחינוך ובמנהל עסקים מאוניברסיטת חיפה.

 

בשנת 2002 הכיר את אשתו, נאהד, ובשנת 2004 נישאו. בנם הראשון נולד ב-2009 ,שנה שבמהלכה הקים יחד עם חבריו עמותה אשר פועלת לקידום מעמד העדה הדרוזית בישראל.

 

בשנת 2010 חבר לעמותת "אחריי" והתחיל להדריך את קבוצת "אחריי" בכפר חורפיש לאחר שדאג שהעמותה תחל לפעול בכפרים הדרוזיים במטרה לעודד את בני הנוער להתגייס לשירות משמעותי.

 

בשנת 2013 נולד בנם השני של מחמוד ונאהד.

 

בין השנים 2018-2015 העביר גיבושים למועמדים לפנימייה הצבאית של בית הספר הריאלי בחיפה, במטרה לנטרל את פערי השפה בקרב המועמדים הדרוזים.

 

בנוסף, שימש מחמוד מקור לייעוץ עבור בני הנוער בעדה בכל הקשור לעתידם. מחמוד אהב מאד לטייל בארץ ובחו"ל. הטיול האחרון שלו עם משפחתו התקיים כשלושה חודשים לפני שנפל.

 

סיפור נפילתו של סא"ל מחמוד ז"ל

 

התאריך היה 11.11.2018 שכונת חאן יונס ברצועת עזה, השעה הייתה סביב 20:50, אנשי חמאס חשדו ביושבי רכב והחליטו לקחת אותם לחקירה במתקן חמאס הסמוך, זה היה הרגע המכריע בו הבינו אנשי סיירת מטכ"ל שהם חייבים להגיב באש ולחסל את אנשי החמאס, אחרת הם לא ייצאו מרצועת עזה בחיים, ואולי אף ייפלו בשבי.

 

סא"ל מחמוד עמד מחוץ לרכב שעה ארוכה, לידו עמדו אנשי חמאס שחקרו אותו ושאלו עוד ועוד שאלות לברר האם הוא דובר אמת. בסמוך אליו עמדו אנשי חמאס נוספים שחקרו את שאר שמונת יושבי הרכב, בניהם גם 2 נשים, המצב היה כבר כמעט אבוד והמבצע ככל הנראה ירד לטמיון.


 
סא"ל מ' משך את תשומת לב כולם

 

באותו הרגע סא"ל א', מפקד המבצע, שלף אקדח וירה בשלושה מחבלים, באותה השנייה סא"ל ד' הרג מחבל אחר.
 

2 לוחמים נוספים הצליחו לשלוף אקדחים וירו לכל עבר- מירי זה נהרגו מחבלים נוספים, אך לצערנו נפצעו אנושות סא"ל ד' וסא"ל מ'.

 

כלי טיס רבים הוקפצו באחת לרצועת עזה על מנת לסייע בחילוץ הכוח, מעל 50 טון של פצצות הושלכו לעבר הרצועה על מנת להצליח להנחית את המסוק שיחלץ את הכוח. לאחר דקות ארוכות ומורטות עצבים הצליח מסוק של חיל האוויר לנחות בשטח הרצועה ולחלץ משם את כל כוח הלוחמים. אך עד שהגיעו לבית החולים סא"ל מ' מת מפצעיו.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים

\