טקס הזיכרון וההתייחדות עם זכרם של חללי משטרת ישראל

באתר ההנצחה במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש, התקיים טקס הזיכרון וההתייחדות השנתי עם זכרם של חללי משטרת ישראל, מאז קום המדינה ועד היום, שכלה משטרת ישראל 1,549 שוטרים ושוטרות שנפלו במהלך שרותם או בעקבותיו מאז ימי הקמת מדינת ישראל.

14.06.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
טקס הזיכרון וההתייחדות עם זכרם של חללי משטרת ישראל

 

הטקס נערך במעמד השר לביטחון הפנים עמר בר לב, והמפקח הכללי של משטרת ישראל רב ניצב יעקב שבתאי, מנכ"ל משרד לביטחון פנים מר תומר לוטן, אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, ארגון יד לבנים, ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, המשפחות השכולות, ראש העדה הדרוזית שייך מואפק טריף, נציגי מועדון רנ"צ/ניצב בדימוס, עמותת הכומתות הירוקות, סגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל, קצינים, שוטרים ומכובדים נוספים.

 

את אבוקת הזיכרון הדליקו שיר שריקי, אחות של סמ"ש דוד שריקי ז"ל שנפצע אנושות בהיתקלות מחבלים בשער האריות, נלחם על חייו במשך שנים עשר ימים ונפטר ביום כ' תמוז שנת תשס"ח, בן 19 בנופלו, ועדן פאלח, אחות של רש"ט יזן פלאח ז"ל שנרצח בפיגוע ירי בחדרה ביום כ"ד אדר ב תשפ"ב, ביחד עם רש"ט שיראל אבוקראט ז"ל.

 

ג'ריס חורי, אביו של רס"ב אמיר ח'ורי ז"ל שנרצח בפיגוע בבני ברק קרא 'יזכור'. יחד איתו עלה לבמה רס"מ ע', שותפו וחברו של אמיר ז"ל, שהיה עמו בזמן האירוע, עת חתרו למגע ונטרלו את המחבל המפגע, ובכך מנעו אסון גדול יותר

 

לאה שונם-הלוי, אחותו של רנ"ג נעם רז ז"ל שנפל במהלך קרב עם מחבלים חמושים שביצעו ירי לעבר כוחותינו בפעילות מבצעית קראה קטע שירה. נעם התגייס בשנת 1999 לשירות כלוחם בימ"מ. במשך 23 שנים שירת במגוון תפקידים, כלוחם, פרמדיק, פורץ וצלף.

 

את תפילת הקדיש קרא משה דוקטורי, בנו של דוד דוקטורי ז"ל. רס"ר דוקטורי התגייס למשטרת ישראל בשנת 1965 וסיים הכשרתו בהצטיינות. במהלך מלחמת יום הכיפורים נפצע אנושות, ועל אף נכות קשה שנגרמה כתוצאה מפציעתו, התעקש לשוב לשירות במשטרה. בשנת 1976 נפטר דוד כתוצאה מפציעתו. 

 

את דבר המשפחות השכולות נשאה הגברת מלכה דוד שהניחה גם את הזר האחרון. מלכה, אלמנתו של רס"ב אורי דוד ז"ל וסמ"ל ראשון אביאל דוד ז"ל, שנהרגו בשנת 2018 בתאונת דרכים. 

סיפורים אלו מבטאים את תרומתם של חללי משטרת ישראל לביטחון המדינה ושמירה על אזרחיה.

 

השר לביטחון הפנים, ח"כ עמר בר לב אמר בטקס: "משטרת ישראל מהווה מרכיב מהותי הולך וגדל בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. בין אם מדובר במאבק בפשיעה או בלחימה בגורמי הטרור, השוטרים והשוטרות נכונים, דרוכים ומוכנים לסכן את חייהם כדי למלא את משימתם".
 

 

"רק ביום שבת לפנות בוקר קיבלנו עדות נוספת כואבת לכך, עת נפל במשמרתו רס״ב עמיחי כרמלי זכרו לברכה, מתנדב ממשטרת התנועה שנפגע מפגיעת רכב נמלט, ונכדו של קצין המשטרה רב-פקד משה כרמלי זכרו לברכה, שנהרג על משמרתו 49 שנים לפניו".

 


"רק בחודש האחרון התמודדה משטרת ישראל, בהצלחה, עם שורת אתגרים שהמציאות הייחודית במדינת ישראל הציבה בפניה, ממצעד הדגלים שהתקיים כסדרו למרות הניסיונות של גורמי הטרור להלך עלינו אימים ועד מצעדי הגאווה, שגם בהם נדרשת המשטרה למנוע מגורמים קיצוניים לפגוע במשתתפיהם".

 


"וכפי שהוכיחו אירועי הטרור שפקדו אותנו בחודשים האחרונים - וכפי שאנו למדים לאורך כל שנות המדינה, מבקשי רעתנו יפגשו בשוטרים ושוטרות אמיצים ונחושים להיות חוצץ בין כוונות הזדון שלהם לבין אזרחי ישראל. לדאבון הלב, המחיר לא פעם כבד, כבד מנשוא".

 


"השוטרים והשוטרות שנפלו, בחרו להקדיש את חייהם לביצור ביטחונה הלאומי של מדינת ישראל, ועשו לילות כימים, בתפקידי שיטור מגוונים ברחבי הארץ, כדי שאנו נוכל להמשיך בחיי השגרה. מי שמשטרת ישראל הייתה ביתם השני, והשירות במערכיה השונים היה עבורם לא רק מקום עבודה, אלא גם שליחות של ממש".

 


"מי שעסקו - וממשיכי דרכם עוסקים גם כיום - במגע המורכב כל כך עם החברה הישראלית על כל גווניה ורבדיה, ונתקלו במקרים שדרשו מהם קור רוח, יצירתיות, רגישות ועוצמה אנושית ואישית".


 

המפקח הכללי של משטרת ישראל, רב ניצב יעקב שבתאי: "אזרחי ישראל כולם, רואים איך גם בשנה החולפת שוטרי משטרת ישראל ולוחמי משמר הגבול פועלים בחירוף נפש ודבקות במשימה בכדי לאפשר את קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, מצליחה ומשגשגת". 

 

"ביטחון הפנים הפך בשנים האחרונות לזירת הלחימה המרכזית על הגנת המדינה. ולצערנו שוטרי ולוחמי משטרת ישראל לא פעם משלמים על גבורתם מחיר כבד". 

 

"לצד שלושים ושניים אלף השוטרים והלוחמים, פועלים גם למעלה מעשרים וארבעה אלף מתנדבים שלסיפורם נחשפנו שוב בסוף השבוע, עם נפילתו של רב סמל בכיר עמיחי כרמלי זיכרונו לברכה שהתנדב למעלה מחמש עשרה שנה באגף התנועה".

 

"אם היינו מחליפים את קיר השמות הארוך שניצב כאן לפנינו ברשימת הערכים שייצגו כל אחד ואחד מהחללים, היינו צריכים לבנות קיר שהיה מקיף את אתר ההנצחה כולו".

 

"אלו הם הערכים עליהם נפלו חללי משטרת ישראל, ואלו הם הערכים עליהם מתחנכים השוטרים אשר קמים כל בוקר לעוד יום של שירות לאזרח, לחימה בפשיעה ובטרור.  

משטרת ישראל היא ארגון חזק ועוצמתי בעיקר בגלל משרתיו".

 

"על קיר הזיכרון מונצחים זה לצד זה בשוויון מוחלט, סמל ראשון סולומון גברייה, לוחם מג"ב בן העדה האתיופית שנפל בפיגוע בהר אדר. 

רב סמל מתקדם אמיר חורי, שוטר נוצרי שנפל בפיגוע בבני ברק. 

רב סמל מתקדם, כאמיל שאנן, שוטר דרוזי שנפל בפיגוע בהר הבית.

מפקח משנה סלאח סעדי, הקצין הבדואי הראשון במג"ב שנפל בלחימה מול מחבלים בגבול הצפון.  

והשוטרת יונה קוממי, האישה הראשונה כנראה בעולם שנפלה בפעילות משטרתית מבצעית ברמת גן.

נשים, לצד גברים, יהודים לצד נוצרים, דרוזים, מוסלמים וצ'רקסים". 

 

"משטרת ישראל מקיימת הלכה למעשה את עיקרון החיים המשותפים כשלנגד עיננו מטרה נעלה אחת והיא שמירה על רכושם, וביטחונם של אזרחי ישראל. 

 

אלף חמש מאות ארבעים ותשעה החללים המונצחים על קיר הזיכרון הם עדות שקטה וכואבת לאתגרי משטרת ישראל בעבר, בהווה ובעתיד

 

לאתגרים הללו אנו חייבים להיות ערוכים ומוכנים יחד עם יתר גופי הביטחון בישראל. 

זוהי צוואתם של חללי משטרת ישראל וכולנו מחויבים לה.

 

משפחות שכולות יקרות, אתן הפקדתם בידנו את היקר לכם מכל. אתן שילמתם את המחיר הגדול ביותר שניתן לשלם על ביטחונה של המדינה, ומשטרת ישראל לעולם תעמוד לצידכם בכל מקום ובכל זמן.

אני גאה לעמוד בראש ארגון שיודע להוקיר את חלליו, ארגון שיודע לחבק את משפחות הנופלים וללוות אותן לעד. 

 

אתם חלק בלתי נפרד ממשטרת ישראל. 

את ההוקרה הזו אנו רוצים לחזק היום עם ההכרה הרשמית של משרד הביטחון באתר בו אנו נמצאים, כאתר הנצחה ממלכתי. 

 

זהו מהלך חשוב שהובלנו בסיוע אגף המשפחות, ההנצחה והמורשת במשרד הביטחון ויש בו בכדי לחלוק כבוד לכל אחד ואחת מהשוטרים והלוחמים החקוקים על הקיר. 
 

וזאת הזדמנות טובה להודות באופן אישי לאריה מועלם שתמך וסייע בהכרתו של האתר".

 

טקס חללי משטרת ישראל 2022

תגובות

מומלצים