פיגמנטציה דרכי טיפול

בעיות פיגמנטציה עלולות להיות מטרידות עבור אנשים רבים, למרבה המזל, קיימות אפשרויות טיפול שונות לבעיות פיגמנטציה שיסייעו לכם להשיג גוון עור חלק ונקי יותר. בכתבה זו נתעמק בעולם הפיגמנטציה, מי סביר יותר שיסבול ממנה, מדוע היא מתרחשת, ונבחן שיטות טיפול שונות, בדגש על אפשרויות לא פולשניות כמו משחות וקרמים. בנוסף, נספק טיפים כיצד למנוע פיגמנטציה מלכתחילה.

06.11.2023 מאת: פורטל הכרמל והצפון
פיגמנטציה דרכי טיפול

freepik

מהי פיגמנטציה?

פיגמנטציה מתייחסת לצבע העור שלנו, אשר נקבע בעיקר על ידי פיגמנט הנקרא מלנין. המלנין מיוצר על ידי מלנוציטים, תאים מיוחדים הממוקמים באפידרמיס (השכבה החיצונית ביותר של העור). הוא משמש כמנגנון הגנה טבעי, המסייע בהגנה על העור מפני ההשפעות המזיקות של קרינת ה-UV על ידי קליטה ופיזור של קרני השמש.

 

למי יש סיכוי גבוה יותר לסבול מפיגמנטציה?

בעיות פיגמנטציה יכולות להשפיע על אנשים מכל הרקעים, אך אנשים מסוימים נוטים להם יותר מאחרים. בעלי עור בהיר או בהיר רגישים יותר לפיגמנטציה הנגרמת מהשמש, הידועה בדרך כלל ככתמי שמש או כתמי גיל. מצד שני, אנשים בעלי גוון עור כהה יותר עלולים לחוות מלזמה, מצב המאופיין בכתמים כהים יותר על הפנים.

יתר על כן, שינויים הורמונליים במהלך ההיריון, חשיפה לשמש ומצבים רפואיים מסוימים יכולים להגביר את הסבירות לפתח בעיות פיגמנטציה. גם לגנטיקה יש תפקיד, שכן לחלק מהאנשים יש נטייה גנטית להפרעות פיגמנטציה.

 

טיפול בפיגמנטציה – אפשרויות לא פולשניות

בעוד שישנן שיטות טיפול שונות לפיגמנטציה, אנשים רבים מעדיפים אפשרויות לא פולשניות בשל בטיחותן ויעילותן. להלן מספר טיפולים לא פולשניים נפוצים:

קרמים ומשחות מקומיות – מוצרים מקומיים המכילים חומרים פעילים יכולים להיות יעילים בטיפול בפיגמנטציה. כמה מרכיבים עיקריים שכדאי לחפש כוללים: הידרוקינון הוא חומר להבהרת עור שנמצא בשימוש נרחב להפחתת הופעת כתמים כהים, על ידי עיכוב ייצור המלנין. עוד חומר הוא חומצה קוג'ית, שמקורה בפטריות, יכולה לסייע בהבהרת אזורים פיגמנטיים ולאזן את גוון העור, כך גם סרום ויטמין C יכול להבהיר את העור ולהוביל לדהיית כתמים כהים לאורך זמן על ידי עיכוב סינתזת המלנין. כמו כן, רטינואידים כמו טרטינואין יכולים לקדם את תחלופת תאי העור, מה שיכול לעזור להפחית את הופעת הפיגמנטציה. לא מעט קרמים מבית חוה זינגבוים מותאמים במיוחד לנושא זה, כשהם מכילים רכיבים להתאמה מדויקת לעור הישראלי ולאקלים באזורנו.

 

שיטות פולשניות

אפשר להיפטר מהפיגמנטציה גם בשיטות פולשניות יותר, שתי שיטות נחשבות למובילות והן:

פילינג כימי – הטיפול כרוך במריחת תמיסה כימית על העור, אשר מקלפת את השכבה העליונה ומעודדת צמיחה של תאי עור חדשים, בעלי פיגמנט אחיד יותר. הדבר יכול להיות יעיל במיוחד עבור בעיות פיגמנטציה קלות עד בינוניות.

טיפול בלייזר – לייזרים יכולים לכוון ולפרק צבירי מלנין, ובכך להפחית ביעילות הפיגמנטציה.

 

מניעת פיגמנטציה

קל יותר למנוע פיגמנטציה מאשר לטפל בה, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להימנע מבעיות פיגמנטציה: השתמשו בקרם הגנה רחב היקף כאשר אתם שוהים בשמש, לאורך כל ימות השנה, הימנעו משיזוף, נהלו הורמונים אם יש לכם נטייה להתלקחויות בעזרת רופא הנשים וטפחו את העור עם חומרים מותאמים, תוכלו למצוא לא מעט כאלה מבית hava zingboim בהתאמה לאקלים שלנו.

 

תגובות

מומלצים

\