אנגלמן:"נבחן פתיחת ביקורת על שחרור מנהל בית החולים שיפא"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן השתתף בטקס חלוקת רישיונות של מועצת רואי החשבון שנערך בירושלים, בפתח דבריו, התייחס המבקר לשחרורם ממעצר של מחבלים השבוע, ובתוכם מנהל בית החולים שיפא, כמו כן התייחס המבקר לכך שהאחריות על מעצרם של מחבלי הנוח'בה צפויה לעבור מצה"ל לשב"ס והודיע: "נקיים ביקורת על מנת לוודא את מוגנות הסוהרות".

03.07.2024 מאת: פורטל הכרמל והצפון
אנגלמן:"נבחן פתיחת ביקורת על שחרור מנהל בית החולים שיפא"

 

לדברי המבקר, "לפי גורמי הביטחון בבית החולים שיפא התבצעו פשעים חמורים. מטבע הדברים מנהל בית החולים, שנתפס על ידי צה"ל בחודש נובמבר, נושא באחריות. שחרורו השבוע, לצד שחרור מחבלים נוספים, לווה בחילופי האשמות בין שרים בדרג המדיני ובינם לבין בכירים במערכת הביטחון.

 

השיח בין גורמים מדיניים וביטחוניים שמתקיים בנושא מעלה חשש כי לא נעשתה עבודה סדורה שבחנה את כלל ההיבטים של השחרור.

 

על כן בכוונתי לבקש מראש הממשלה את התחקירים שיונחו על שולחנו בעניין שחרור המחבלים. לאחר שנעיין בתחקירים נבדוק את הצורך להיכנס לביקורת בנושא. חיוני לוודא כי הליך קבלת ההחלטות בעניין זה אינו סימפטום לבעיה שורשית בהליכי קבלת החלטות בעניינים ביטחוניים.

 

בנוגע להעברת האחריות על האסירים הביטחוניים מצה"ל לשב"ס, המבקר הזכיר את הדוח שפרסם בעניין ואמר כי "בדוח מנובמבר 2022 עלה כי קיים יחס מטריד בעל אופי מיני מצד האסירים הביטחוניים כלפי חיילות החובה בשירות בתי הסוהר וכי קיים היעדר גיבוי מצד הדרג הפיקודי לסוהרי החובה בעבודה מול אסירים ביטחוניים".

 

"לאחר שצוותי הביקורת נפגשו עם חיילות חובה ששירתו בכל בתי הכלא שבהם כלואים אסירים ביטחוניים, נמצא בשאלונים ששלח משרד מבקר המדינה כי 38 אחוז מהן השיבו כי חוו פגיעה מינית אחת או יותר. עם העברת השמירה על מחבלי הנוח'בה, שחלקם אף היו מעורבים בפשעים מיניים חמורים,  מצה"ל לשירות בתי הסוהר, אני מצפה מהשב"ס להפיק לקחים מהדוח שפרסמנו. בכוונתי להיערך לביקורת בנושא על מנת לעקוב ולוודא שכל הסוהרות והסוהרים במתקני הכליאה הביטחוניים מוגנים"

 

 

"לפני שלושה חודשים התייחס המבקר לעובדה שצה"ל הורה לצוערות בקורס קצינים לשמור על המחבלים, על אף הדוח מנובמבר 2022. המבקר הבהיר אז כי, "הדבר עומד בניגוד לדוח מוגנות חיילות שפרסמנו לפני קצת יותר משנה ומלמד שלא הופקו הלקחים מהדוח הנוקב".

 

 

תגובות

מומלצים