צוערים בשלטון המקומי מנהיגות חיבורים והשפעה

הכנס השנתי של הצוערים בשלטון המקומי מחבר ומקשר בין הצוערים והצוערות מכל רחבי הארץ, במטרה להעביר ידע מקצועי ומיומנויות אישיות. כ-100 צוערים וצוערות מרחבי הארץ מקריית שמונה ועד הנגב הגיעו לכנס שמוביל משרד הפנים.

03.07.2024 מאת: פורטל הכרמל והצפון
צוערים בשלטון המקומי מנהיגות חיבורים והשפעה

צילום: ליאור חורש

 

שער הכניסה למגזר הציבורי - תכנית הדגל של משרד הפנים "הצוערים לשלטון המקומי" פועלת כבר 13 שנה ועוד היד נטויה.
 
כ-100 צוערים וצוערות מרחבי הארץ מקריית שמונה ועד הנגב הגיעו לכנס השנתי של הצוערים בשלטון המקומי שיזם ומוביל משרד הפנים באמצעות אגף עתודות שבאגף הבכיר לפיתוח הון אנושי ברשויות מקומיות ובשיתוף פעולה של  "עתידים" "שותפויות רוטישילד"  "Lotem"   ,"מפעל הפיס" מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות.

 

הכנס  שכותרתו מנהיגות, חיבורים והשפעה מבוסס על 3 צירים מרכזיים אשר מהווים למעשה את עמודי התווך של תוכנית הצוערים משנתה הראשונה ועד היום כאשר כבר בתחילת השבוע נפתחה גם התוכנית החדשה של הצוערים 0.2.

 

בפתיחת הכנס ציינה גב' עיינה אדלר מנהלת אגף בכיר לפיתוח ההון האנושי ברשויות המקומיות במשרד הפנים, כי: "משרד הפנים והרשויות המקומיות רואים אותכם תמיד אך בתקופה זו במיוחד, כאשר הצוערים היוו מענה מהיר למצוקות כח האדם שהתבטאו ברשויות מקומיות, ההתגייסות וההירתמות הלא מובנת מאליה התבטאה במגוון פעולות החל ממילוי מקום של עובדים ועד לסיוע למפונים וילדיהם בבתי המלון וכו'. מודה לכם על ההירתמות, אתם מוכיחים בכל פעם מחדש כי אתם השגרירים שלנו ברשויות המקומיות וכי יש על מי לסמוך. גם משרד הפנים בתקופה זו העביר מסר ברור לרשויות, סומכים עליכם, מסירים חסמים כדי לאפשר לכם לעבוד בצורה טובה יותר".

 

תכנית הצוערים לשלטון המקומי הינה תכנית יוקרתית לסטודנטים אשר מתבססת על תחושת שליחות ורצון כנה לשנות לקדם ולהשפיע על המרחב הציבורי בישראל תוך יצירת מרחב עמיתים מקצועי להכפלת הכח והידע ובעיקר להוות השפעה בעשייה וקידום פרויקטים ברשות המקומית, במסגרת התכנית כיום לומדים הסטודנטים תואר שני בתחומי תכנון, מדיניות ציבורית ועוד ובמסגרתם אף הם עוברים הכשרה בת שנתיים להכרת השלטון המקומי בצורה מקיפה תוך למידת התחומים הרלוונטיים להעסקה במשרות ברשויות המקומיות.

 

קצת נתונים מספריים: 141 רשויות מקומיות ואשכולות נהנים מהשמת צוערים כאשר 47 מהם בצפון , 32 במישור החוף הצפוני והדרום ו-30 באזור המרכז, לתוכנית יש כיום 338 בוגרות ובוגרים במרחב המקומי, כאשר 100 איש מהם כבר מועסקים בתקן ברשויות עצמן ובחלוקה 59% מהמגזר הנשי והשאר במגזר הגברי. ליווי הצוערים ממשיך הן בתקופת ההכשרה והן בתקופת ההשמה מידי שבוע ואף נערכים קורסי הכשרה ופיתוח מקצועי, לימוד מיומנויות, שעות אימון אישי ומקצועי ועוד פעילויות אשר מרחיבים את ההשפעה לטובה על המרחב המוניציפאלי.

 

בתוכניות שקודמו בתכנית הצוערים ברשויות המקומיות ניתן להבחין כי הצוערים הם העתיד של הרשות ובין התכניות ניתן למנות את מיתוג העיר, הקמת מרכז נתונים עירוני, מערכת מעקב ובקרה אחר משימות רשותיות, דשבורד לניהול שפ"ע , הקמת מרכזי חוסן ברשויות הערביות, פורום עסקים מקומיים, פיתוח כלכלי, פיתוח איזורי תעסוקה ומסחר ועוד. כאשר תוכניות החירום בשנה האחרונה היוו את חוד החנית של העשייה ביניהם פינוי ישובים, קליטת מפונים, הקמת מרכזי שליטה לתיאום וטיפול באוכלוסיה משוחררת מאישפוז, גיוס תרומות למפונים, ניהול נתונים על ההרוגים והנעדרים ב7.10 ועוד.

 

גב' סיון טראו רוזנשטיין, מנהלת תחום עתודות במשרד הפנים, הנחתה את הכנס והבהירה כי  "הכנס השנתי של הצוערים לשלטון מקומי מתקיים למרות ועל אף מאחר והמשימות שלכם ברשויות המקומיות דווקא בתקופה זו חשובות אף יותר לשמירה על היציבות התפקודית" לכך הוסיף *עזאת חלבי  מנהל אגף עתודות במשרד הפנים* כי " העשייה שלכם לקידום הרשות המקומית ניכרת ומשרה תחושת נחת שאתם נמצאים במקום הנכון, תודה על הזכות לעבוד איתכם".

 

בכנס התארחו גב' עיינה אדלר מנהלת אגף בכיר לפיתוח ההון האנושי ברשויות המקומיות, מר עזאת חלבי מנהל אגף עתודות בשלטון המקומי במשרד הפנים, גב' סיון טראו רוזנשטיין, מנהלת תחום עתודות במשרד הפנים, גב' לירון דורון לוי, מנכל"ית המרכז לשלטון מקומי ובכירים נוספים בשלטון המקומי.

 

במהלך היום התקיימו סדנאות, שולחנות עגולים ומעגלי השפעה במטרה לחבר ולקשר בין הצוערים והצוערות מכל רחבי הארץ ולהעברת הידע המקצועי ושכלול המיומנויות האישיות והמקצועיות.

 

מנכל"ית מרכז השלטון המקומי גב' לירון דורון לוי, דיברה עם הצוערים על המנהיגות וההשפעה של השלטון המקומי. "האמון שזוכה לו השלטון המקומי בקרב הציבור הוא תולדה של החיבור לשטח ולצרכים של התושבים . כל אחת ואחד מעובדי השלטון המקומי תורם לכך . משימת שימור ופיתוח ההון האנושי תמיד לנגד עיננו,  ואנו גאים להיות שותפים לתוכנית הצוערים ".

 

התקיים טקס הוקרה למסיימי ומסיימות 4 שנות ההשמה. 

 

שר הפנים משה ארבל אשר מוביל ומקדם את תכנית הצוערים הבהיר כי  "הצוערים בשלטון המקומי הם העתיד של הרשות המקומית ומובילים ומקדמים אותה לשיפור השירות לתושב", עוד ציין השר ארבל כי "משרד הפנים מוביל ומקדם את תכנית הצוערים כבר 13 שנה ומשנה לשנה היא מוכיחה את התועלת בהקמתה".

 

פורטל הכרמל

צילום: ליאור חורש

תגובות

1. עלי לפני 12 ימים
כמה דרוזים יש בתוכנית

מומלצים