ניסוי ראשון מסוגו בישראל של מערך רחפנים אוטונומיים

שנים רבות הזהירה מערכת הביטחון מפני איום הרחפנים ומהסכנה העצומה שגורמי טרור ינצלו את כלי הטיס הקלילים, הקטנים והנגישים שיכולים לשהות באוויר במשך שעתיים או שלוש ברצף, ואף לפעול באופן אוטומטי ללא מפעיל בשטח. וככל שמתפתח התחום, כך גם גוברת הסכנה!

02.04.2024 מאת: פורטל הכרמל והצפון
 ניסוי ראשון מסוגו בישראל של מערך רחפנים אוטונומיים

צילום: ליה להב אמיר

בחברה לפיתוח קיסריה מיהרו להרים את הכפפה, איתרו את 3 החברות הטכנולוגיות והאופרציה המתקדמות והמובילות בתחום הכטב"מים High Lander, Cando ו-Sentrycs, וגיבשו במשותף פלטפורמה פורצת דרך שתשולב ותיושם במוקד העיר החכמה בקיסריה.

 

במקביל, בתקדים רגולטורי אישרה רשות התעופה האזרחית להטיס במרחב האווירי של קיסריה רחפנים אוטונומיים לחלוטין, בהפעלה מקומית ממוקד העיר החכמה ממנו מנהלת החברה לפיתוח קיסריה את היישוב קיסריה, את פארק העסקים החכם, הנמל ומועדון הגולף.


באירוע השקת המיזם בקוקפיט המשוכלל שבמוקד העיר החכמה בפארק העסקים קיסריה, שנערך בהשתתפות מנהלים בכירים מהתעשייה הצבאית והאזרחית ואנשי מערכות ביטחון, התקיימה תצוגת התכלית של תפיסת ההפעלה עם מגוון היכולות המבצעיות שישולבו במערך הביטחון של קיסריה וישדרגו משמעותית את מגוון השירותים המוניציפליים, תוך הגברת השליטה והגנת המרחב הביטחוני של קיסריה ויישובי הסביבה.

 

שדרוג מוקד הניהול העירוני החכם של קיסריה מתבצע במקביל ובהתאמה להשלמת ההקמה של קמפוס הרכבת - מתחם משרדי יוקרתי, שמקימה החברה לנכסי קיסריה  על פני כ-23 דונם והוא כולל כ-45,000 מ"ר משרדים ב-3 מבנים בני 6 קומות, בתקן בנייה ירוקה LEED Gold במפרט טכני עשיר, שבו ישתלבו מטות של חברות בינלאומיות, מרכזי פיתוח ומשרדים של נותני שירותים מקצועיים ובעלי מקצועות חופשיים של החל מ-150 מ"ר".

 

מימין לשמאל: מאיר אבידן, אלון קלוס, עמיר לזובר ואלון אבלסון, בקוקפיט המשוכלל של החברה לפיתוח קיסריה, צילום ליה להב אמיר

 

מיקי קליגר, סיו"ר קרן אדמונד דה רוטשילד, ציין: "ב-7 באוקטובר למדנו שנתונים ואפילו חוזי - לכשעצמם לא מספיקים. הדבר הקריטי הוא לעבד את המידע המגיע מהשטח ולהפעיל את המענה המיידי המתאים ביותר – ובזמן אמת. בקיסריה אנחנו מקפידים להיות בחזית הטכנולוגיה והרחפנים מעלים את רמת השירות והביטחון שאנחנו מעניקים ללקוחות שלנו – התושבים ומנהלי החברות בפארק, לגבהים חדשים".

 

מיכאל כרסנטי, מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה, ציין: "שמירה על הביטחון, היום יותר מתמיד, היא מאבני היסוד בתפיסתנו. הרחפנים האוטונומיים הם נדבך חשוב בניהול החכם של החברה לפיתוח קיסריה ולמרות ההשקעה הגדולה, זה לא רק יעיל אלא גם כלכלי, שכן החיסכון מזיהוי והסרה מיידית של איום או תיקון תקלה, משמעותי לאורך זמן, הרבה יותר מעלות המערכת".


עמיר לזובר, מנהל אגף חדשנות וביטחון בחברה לפיתוח קיסריה, הוסיף כי "מוקד העיר החכמה שלנו – על מערך הרחפנים האוטונומיים שהוטמע בו, מהווה מכפיל כח לשירותי הביטחון בסביבה כולה. מערך הרחפנים האוטונומיים ישתלב בתוך מערכת שליטה ובקרה אנליטית חדשנית מבוססת בינה מלאכותית להבטחת תחושת ביטחון מקסימלית, לתקינות התשתיות ולשמירה על איכות חייהם ב'סטנדרט קיסריה'".

 

משתתפי האירוע נחשפו בין היתר להדגמות של סיורי גבול אוטומטיים וידניים של אתרים אסטרטגיים, למעקב אחר אובייקטים, לשיתוף וידאו עם הכוחות בשטח בזמן אמת, לזיהוי וניטרול בטוח של רחפנים בלתי מזוהים ועוד.

 

״אני גאה מאוד באירוע הזה. המטרות שלנו באירוע היו להדגים את טכנולוגיית האבטחה המתקדמת ביותר ובנוסף לייצר פורום שמחבר בין אנשי מפתח באקוסיסטם הרחפנים הישראלי יחד עם עיריות, ארגוני בטחון הציבור, ושירותי ביטחון מדיניים. השגנו את כל המטרות האלו ויותר״. אמר אלון אבלסון, מנכל חברת High Lander; ״ישראל ידועה כעומדת בחוד החנית בהתפתחות תחום התעופה העולמי הודות לסקטור טכנולוגי מתפתח ומשגשג, ומדיניות החשיבה העתידית של רשות החדשנות ורת"א. אירועים כאלו הם דרך מצוינת להדגים לקהל המקומי והבינלאומי את היישומים של טכנולוגיית הרחפנים בעולם האמיתי״.

 

אלון קלוס, סמנכ"ל תפעול ומייסד Cando Drones: "קבוצת קאנדו רחפנים גאה להיות חלק משמעותי בחמ"ל הטכנולוגי שנפתח בקיסריה ועתיד להיפתח בעוד ערים רבות בישראל בזמן הקרוב. חמ"ל עירוני חכם,  הוא נדבך חשוב מאין כמוהו בתשתית עירונית חכמה, במיוחד לאור מלחמת "חרבות ברזל". הרחפנים מסוגלים להעניק מידע מדויק, אמין ומיידי. המיידיות והגמישות בהפעלתם מאפשרת למקבלי ההחלטות ולצוותים התפעוליים לקבל מידע מלא ומנותח בזמן אמת. אנו מאמינים כי קאנדו תביא עמה בשורה של ממש לעיריות בעולם ובישראל".

 

מאיר אבידן, סמנכ"ל פיתוח עסקי ושותפויות אסטרטגיות Sentrycs: "סנטריקס היא חברה שנותנת פתרון בטוח לזיהוי, אימות, מעקב והשתלטות על רחפנים לא מאושרים על ידי שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ובטוחה, ובשיתוף פעולה עם חברות נוספות יוצרת שמיים בטוחים מרחפנים עוינים".

 

פורטל הכרמל

 צילום: ליה להב אמיר

תגובות

מומלצים