פרשת חיי שרה

מסרון מפרשת חיי שרה, הפרשה מתחילה במותה של שרה מסתיימת במותו של אברהם.ועוסקת בקבורת שרה במערת המכפלה ומציאת אישה ליצחק. ומסתיימת בנישואי אברהם לקטורה וצאצאיו ממנה ומהגר . פטירתה של שרה אימנו הייתה בגיל 127 שנים, אברהם אבינו ניהל משא ומתן כדי לרכוש עבורה חלקת קבורה בחברון.

10.11.2023 מאת: ברוך ליבמן
פרשת חיי שרה

שרה נקברה במערת המכפלה שבחברון.

 

מסופר על השליחות המיוחדת של אליעזר, עבדו של אברהם, למצוא שידוך ראוי ליצחק. אברהם לא רוצה שיצחק בנו יתחתן עם אישה כנענית, ולכן הוא שולח את עבדו אליעזר למשפחתו שבארם נהריים. שם בסמוך לבאר מתגלה הכלה המיועדת, רבקה, בתו של בתואל, בן אחיו של אברהם. רבקה משקה את אליעזר מים ומציעה להשקות גם את גמליו;

 

אליעזר ורבקה, יוצאים בחזרה לארץ כנען. וכפי שמתואר בבראשית פרק כד': "וַיְבִאֶהָ יִצְחָק, הָאֹהֱלָה שָׂרָה אמוןֹ, וַיִּקַּח אֶת-רִבְקָה וַתְּהִי-לוֹ לְאִשָּׁה, וַיֶּאֱהָבֶהָ;".

 

לאחר פטירת שרה ונישואי אברהם לקטורהי, נולדים להם ילדים נוספים.  לפני מותו, אברהם אבינו מחלק את הירושה לבנו יצחק, .  בני פילגשיו, ,מקבלים מאברהם מתנות ומשולחים לארצות המזרח.

 

בגיל 175 שנים נפטר אברהם אבינו, ויצחק וישמעאל קוברים אותו יחדיו ומוצגת שושלת  משפחת ישמעאל, ופטירתו בגיל 137

 

נקודות  התייחסותי מהפרשה. אינני מייצג את הפרשנות המסורתית, מאידך אנוכי מכבדה  ומשתמש בה.

 

 

בפרשה מתואר כיצד נקברת שרה אימנו במערת המכפלה;`לכן מאז מלחמת ששת הימים כשחזרנו לחברון ולמערת המכפלה; ביישוב היהודי-באזור חברון, עשרות שנים נהוגים אירועים המוניים- של  "שבת חברון", שבמסגרתם מתארחים ישראלים רבים באזור, מסיירים ומשתתפים בתפילות במערת המכפלה.

 

במרכז הפרשה, הזרקור מופנה אל דמותו של אליעזר עבד אברהם במשימתו למצוא אישה ראויה ליצחק.

 

אליעזר מגיע לחרן ושם הוא עושה תנאי עם הקב''ה: 'הקרה נא לפני היום… והיה הנערה אשר אומר אליה הטי נא כדך ואשתה, ואמרה שתה וגם גמליך אשקה, אותה הוכחת לעבדך ליצחק'' (בראשית כ''ד, י''ב-י''ד).

 

האם אליעזר עשה נכון או חטא כאשר עשה תנאי שכזה. תנאי כזה נחשב ל''ניחוש'' שהוא אסור בתורה (''לא תנחשו'' ויקרא י''ט, כ''ו). אסור לאדם לנחש ולהחליט שאם יקרה דבר מסוים, זה יכריח אותו לעשות מעשה מסוים. לדוגמא אם יעבור חתול שחור, האדם צריך להפסיק את עסקיו כי הוא צפוי להפסד ונזק.  אבל אנחנו לא תמיד יודעים את כל מה שאנחנו צריכים ויכולים לבקש, את מה שהכי חשוב לנו, אנחנו צריכים לבקש, ובנוסף לכך להתפלל שכל שאר הדברים הטובים יגיעו.

 

בגישה שאם טעיתי, בכל זאת מהשמיים יכוונו שתהיה לי תפוקה  טובה ו'יתמלאו כל משאלות ליבנו, לטובה'. כמו אליעזר גם אנחנו צריכים להסתכל פנימה, לשים את הזרקור על המידות הטובות של האדם.

 

פרשתנו היא היחידה בתורה שקרויה בשם של אישה. אך שרה עצמה אינה נוכחת בפרשה. הנביאה והאם הראשונה במעלה נפטרת בגיל 127 אחרי שנים ארוכות של חיים משמעותיים וטובים כשהיא יפה וצעירה.

 

 

אישה שעברה חיים כל כך סוערים וקשים ונפטרה רגע לפני שראתה נחת בנישואי בנה. שרה נקראת אימנו, אך היא גם הראשונה בין שבע הנביאות הנמנות בגמרא.

 

בנאמר".... וְתוֹשָׁב אָנֹכִי עִמָּכֶם! תְּנוּ לִי אֲחֻזַּת קֶבֶר עִמָּכֶם וְאֶקְבְּרָה מֵתִי מִלְּפָנָי"(פרק כ"כ ,ד) הייתכן שאברהם אומר שהוא גם גר וגם תושב?! הרי אלו הם שני הפכים גמורים! הגר הוא עראי, והתושב קבוע.

 

בעניין זה אמרו חז"ל: העולם הזה הוא פרוזדור בפני העולם הבא, אם האדם מבין שהוא גר זמני בעולם הזה, הרי הוא תושב לעולם הבא ומובטח לו חיי נצח. אך אם חלילה אדם מרגיש תושב בעולם הזה, הרי לעולם הבא הוא גריוצא אם כן שההנאה כאן היא על חשבון העולם הבא.

 

משל למה הדבר דומה, לשועל שעבר על יד כרם ענבים ורצה להיכנס לתוכו, אך גדר הייתה סביבות הכרם ולא ניתן היה להיכנס. ריח הענבים היה משכר והשועל לא ויתר הוא הלך מסביב לכרם ומצא חור בגדר. רצה השועל להיכנס דרך החור, אך שמנמן הוא ולא יכול להיכנס. מה עשה השועל? צם שלושה ימים עד  שרזה והצליח להיכנס דרך הפרצה.

 

ישב לו השועל בכרם שלושה ימים, מרוב התלהבות אכל מן הענבים ללא הפסקה עד שהשמין כבתחילה… לאחר שאכל, שבע ודשן ניסה השועל לצאת דרך החור ולא יכל.

 

מה עשה? צם שוב שלושה ימים עד שחזר לממדיו הראשונים לפני שנכנס., ויצא. הפך השועל את פניו אל הכרם ואמר: "כרם, כרם! מה הועלת לי? רעב נכנסתי ורעב יצאתי".

 

 

מה שועל חכם היה צריך לעשות? אילו היה חכם באמת היה מוציא את הענבים אל מחוץ לגדר, יוצא ואוכל כאוות נפשו בזמנו הפנוי, והנמשל פשוט: אדם משקיע בעולם הזה ושוכח שזה פרוזדור לעולם  טוב. צריך להשקיע כאן כדי לצאת עם משהו…משמעותי וטוב.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים

\