מיכל זגדון "למדתי שילד זה לא עוד נטל זה עוד זוג ידיים"

​​​​​​​היא ביקשה מבעלה לעזוב את הקריירה הצבאית כי התקשתה לגדל לבד את הילדים, עד שהשתתפה בחוג הורים והבינה איפה טעתה, מאז נולדו עוד6 ילדים, היא החלה להוביל חוגים בקרב נשות הקבע של צה"ל והיום היא כבר מנחת הורים מובילה תכירו את סיפורה המדהים של מיכל זגדון

23.06.2020 מאת: שמרית פלדמר עמר shimrit@cherpak.co.il
מיכל זגדון "למדתי שילד זה לא עוד נטל זה עוד זוג ידיים"

 

מיכל זגדון הייתי אז אמא צעירה, בהריון, עם בן בגיל 4.5 ובן בגיל 2.5 שעשה לי את המוות. שנאתי את ההורות שלי, את הדינמיקה, את היחסים שהיו לנו. הייתי מבטיחה לעצמי בדמעות שאעשה אחרת, שאני המבוגר האחראי ויום למחרת היינו שוב במאבקים והרגשתי חסרת אונים ומתוסכלת'. כך מספרת מיכל זגדון שהיתה מתוסכלת מההורות שלה ובעקבות חוג בית שהשתתפה בו, הפכה לאחת מהמנחות המובילות בישראל להדרכת הורים לפי גישת שפר.

מיכל זגדון, בת 47, נשואה, יועצת משפחתית, מתגוררת בנווה דניאל בגוש עציון, אמא ל- 9 ילדים (מתוכם 7 בנים ו-2 בנות בגילאי 5-23 ). בעלה משרת עד היום, בתפקידים תובעניים בצה'ל והיה חוזר בסופי שבוע, כך שלמיכל לא היתה עזרה-  עד שלמדה את שיטת שפר העוסקת בנושאים של הורות, זוגיות ומודעות.

כשמיכל הייתה בחודש שמיני של ההריון השלישי שלה, היא זוכרת שניהלה שיחה כנה עם בעלה וביקשה ממנו שלא ימשיך בצבא כי קשה לה מדיי, להמשיך עם גידול הילדים בבית. הכל השתנה יום אחד כששמעה מיכל על הרצאה שעושה יעל אליצור מגישת שפר באחד הבתים והגיעה למפגש בנס. לאחר ההרצאה נרשמה לסדנא ושם הרוויחה מחדש את הבן שלה, את ההורות שלה וילדה מאז אותו החוג עוד 6 ילדים והרחיבה את המשפחה.

'למדתי שאני יכולה לנהל שיח אחר, שיש בכוחי לשנות, שאני הורה מוביל. קיבלתי תובנה גדולה על כל המערכת המשפחתית. למדתי שעוד ילד זה לא עוד נטל, זה עוד זוג ידיים, סוג של שותפות. למדתי איך הילדים הם חלק מהשותפות הזו. למדתי גם על זוגיות ומודעות ששינו לי את החיים, הרווחתי את הזוגיות שלי. למדתי שלא חייבים עזרה של הבעל ולא חייבים להיחנק, אפשרי לקבל עזרה מהילדים כשיש בבית שיתוף פעולה'.

כשהילדים הקטנים של מיכל הצטרפו למשפחה, הגדולים נרתמו לעזור במקלחות, בארוחות הערב, לא היה לה יותר לחץ של מתי בעלה חוזר הביתה כדי להעביר לו את הילדים. לכולם היה מרחב נשימה ורוגע וכשבוחרים לא לראות את הקושי- אז נוצרת בבית אווירה של בית ולא אווירת קרב.

מיכל הבינה שהורים כמוה חווים קשיים, הם נמצאים בלופ, בתסכול ובמקום זה הם צריכים לחנך, להוביל, לנהל מערכת יחסים מחייבת עם דינמיקה ייחודית. 'חשוב לדעת שלילדים בראש יש משוואה שמתנהלת שם, שיח לא מודע, בינם לבין ההורה וצריך להבין שהכל מתרחש בלא מודע שלנו- מה מניע את הילד, מה זה הכפתור שהוא לוחץ לי  ואני ממשיכה לתקשר איתו סביב מה לוחץ לי. הורים שאומרים 'הילד שובב', 'הילד קשה' זה אומר שאני הורה מגיב. ולא הורה מוביל. במקום לשנות את ההתנהגות של הילד על ידי איום, כעס, מתן פרס, צעקות, תשימו לב שכל התקשורת נסובה סביב איך הוא יתנהג, וסביב הרצון של ההורה לשנות אותו. במקום להבין מה מניע אותו- תעצרו רגע!!!

מיכל בהנחייה שלה ומול הקבוצות קוראת לכל האימהות לנסות ולצאת מזה: במקום להיות אמא מובלת ולהוציא ממך כעסים, איומים וצעקות, במקום שתצא הורות לא שמחה ולא יעילה, כי הילד לא מוכן להתקלח או לא מוכן לעשות שיעורי בית או לא מוכן לאכול ארוחת ערב- תשימי לב שהילד לוחץ על הכפתורים שלך ואת לא נכנסת לשם - נשארת רגועה. זה כמו לאמן שריר - תישארו רגועות!!!

חשוב לשים לב שההורים לא מופעלים אוטומטית, חשוב להבין שיש להורים את הכוחות לצאת מזה, שניתן לראות את הילד בזוויות אחרות, מבלי שזה יפעיל אותם.

ומה לגבי זוגיות? גם שם למדה מיכל שהיא לוקחת אחריות ולא תלויה, היא בוחרת שיהיה לה טוב, מחזירה את השליטה על הרגשות שלה, מגלה שהיא יצירתית, בוחרת שיהיה לה טוב, אם רק תחליט לא להילחם על מה שאין לה שליטה עליו.

מיכל זגדון החליטה לעשות שינוי בחייה ולמדה הנחייה של קבוצות בגישת שפר, רק כדי שתוכל להעביר הלאה את מה שקרה אצלה בבית לנשות אנשי קבע כמונה, ברחבי הארץ, העיקר שיהיה להם כייף בבית.

את החוג הראשון ארגנו עבורה החברות הקרובות מנשות הקבע ומאז החוגים החלו לתפוס תאוצה ומיכל עזבה סופית את מקצוע ההוראה לטובת הנחיית הורים וייעוץ זוגי בגישת שפר.

בין התאריכים 20-22/7 מיכל זגדון תעלה על הבמה בכנס  'המפתח לשינוי בידיים שלך', הכנס הראשון לאימהות ואבות בגרסה מקוונת, מטעם מרכז שפר. הכנס יעמוד בסימן הורות, זוגיות ומודעות

בגרסה דיגיטלית ומתבסס על גישת שפר, גישה הנותנת מענה לקשיים בני זמננו בתחומי ההורות, הזוגיות ובתחום האישי. הכנס יעסוק השנה בסוגיות מרכזיות, המאפיינות כמעט כל משפחה בישראל ויוקדש למערכות יחסים שאנו מנהלים, בכל רובד בחיינו: בזוגיות, במשפחה, מול עצמנו, מול הילדים ועוד.

הכנס 'המפתח לשינוי בידיים שלך' של מרכז שפר יכלול הרצאות מגוונות, סדנאות אינטראקטיביות, ייעוצים מקצועיים ואולפן פתוח שישדר שידורים חיים לאורך כל ימי הכנס. הכנס שצפוי לארח כ-2000 משתתפים, יתקיים זו השנה העשירית. הפעם במתכונת מיוחדת, ככנס דיגיטלי מקוון, גם התכנים וגם הטכנולוגיה הותאמו לרוח התקופה. 5 הרצאות, וכ- 25 סדנאות, יפתחו לקהל ויועברו בשידור חי על ידי מיטב המרצות, היועצות, נשות מפתח בתחום הטיפולי, מנחות קבוצות והדרכת הורים וותיקות, המתמחות בגישת שפר.

עלות הכנס החל מ-65 ₪ דמי השתתפות למושב ועד 185 ₪ להשתתפות בכל המושבים (3 ימים 20-22/7), הרשמה באמצעות אתר www.merkaz-shefer.org או בטלפון- 02-9944886

מרכז שפר, נוסד בירושלים לפני כעשור ומאז ועד היום עוסק בתחומי ההורות, הזוגיות והמודעות האישית. המרכז מכשיר מנחים ויועצים הפועלים כיום בגישת שפר ובראשו עומדת הגב' יעל אליצור, תלמידתה של בלהה שפר (ממקימי מכון אדלר). יעל בעלת כ-40 שנות ניסיון בתחום ההנחיה ההורית והייעוץ. כיום פועלים בכל רחבי הארץ כ-150 מנחים ויועצים המעבירים את הידע שצברו לכ-7000 הורים שלומדים את הגישה מידי שנה ולכ-50 מוסדות חינוך ואלפי עובדי חינוך בכל מגזרי האוכלוסייה.

 

תגובות

מומלצים