בדרך לחובת התקנת מצלמות בגני ילדים

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת וגואה של התעללות בחסרי ישע, ובמיוחד בפעוטות המצויים במסגרות טיפוליות וחינוכיות, חברי כנסת מקדמים הצעת חוק שתביא למיגור ההתעללות במעונות, התקנת מצלמות על גני ילדים בגילאי 3 עד 6, ולהאריך ל-60 ימים את תקופת שמירת הצילומים.

29.03.2024 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בדרך לחובת התקנת מצלמות בגני ילדים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התקנת מצלמות לשם הגנה על פעוטות במעונות יום לפעוטות (תיקון – החלה על גני ילדים והגברת האכיפה), התשפ"ג–2023 של חבר הכנסת אופיר כץ, אליה הוצמדה הצעה של חבר הכנסת רון כץ וכן הצעה של חבר הכנסת יוסף עטאונה. 53 חברי כנסת תמכו בהצעה, ללא מתנגדים או נמנעים, והיא תועבר לדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט.   

         
מוצע להחיל את חובת התקנת המצלמות על גני ילדים בגילאי 3 עד 6, ולהאריך ל-60 ימים את תקופת שמירת הצילומים. בנוסף, מוצע לאפשר להורים, בתנאים מסוימים, לצפות בילדיהם בשידור חי ובאופן מקוון כדי לשפר את הבקרה, ולחייב את המשטרה להראות את הצילומים להורי ילדים ופעוטות שנפגעו כדי לשפר את שיקומם והטיפול בהם.


בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת וגואה של התעללות בחסרי ישע, ובמיוחד בפעוטות  המצויים במסגרות טיפוליות וחינוכיות. כמעט מדי יום נחשפת פרשה חדשה, ומשפחה נוספת נכנסת למעגל נפגעי העבירה, וחווה את הכאב והקושי בשל הפגיעה בילדיהם.


בשנת 2018 נחקקו חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות וחוק התקנת מצלמות לשם הגנה על פעוטות במעונות יום לפעוטות, אשר נועדו לשפר את ההגנה על שלום הפעוטות, ולסייע בניטור ובעקירת תופעת ההתעללות. 


כיום ישנם 27 מפקחים מטעם המשרד הממונה שאחראים לכסות אלפי גנים, ומספרם אינו מאפשר פיקוח ראוי. כמו כן, בגני ילדים של גילאי 3-6, אשר חוק המצלמות לא חל עליהם, יש מגמה הולכת וגדלה של מקרי התעללות אשר בלתי אפשרי למצות הליך פלילי בעניינם, בשל הקושי להוכיח את האלימות רק מהקלטות ועדויות. נוכח האמור, מוצעים מספר תיקונים בחוק המצלמות". 


ח"כ אופיר כץ: "לפני 5 שנים החלטתי שאני עושה שינוי אמיתי בהגנה על ילדים ושאני לא מוכן יותר שהורים ישלחו את ילדיהם למעון וחייהם יתפרקו כאשר יבואו לאסוף אותם אחר הצהריים. אלו הדברים שבשבילם אני נמצא כאן ובשבילם אני נבחר ציבור, כי אלו החיים עצמם. זו הצעה נכונה, מאוזנת וצודקת, והיא המפתח למיגור ההתעללות במעונות. לא נאפשר את המצב הזה שהילדים הולכים לגן ועוברים התעללות. נבנה את המעטפת הבטוחה ביותר לילדים שלנו".


ח"כ רון כץ: "כשאר הבן שלי נכנס למעון פרטי לא הצלחתי להבין למה מעון שרוצה לא יכול להתקין מצלמות. ביחד עם אופיר כץ אנו מקדמים רפורמה מסיבית ומשמעותית בגיל הרך. אנו במסע ארוך וחשוב עבור הילדים של כולנו, התקנת המצלמות היא עוד אבן דרך בסל חקיקה כולל שמציב את הגיל הרך במקום הראוי לו במערכת החינוך".


ח"כ יוסף עטאונה: "התיקון שאנו מציעים היום הוא צעד חשוב ונחוץ במיוחד בגיל הרך. כולנו עדים להתעלוות בחסרי ישע וילדים בגנים. התכלית של החוק היא לשמור על הילדים בגנים. כולנו יודעים מהי החשיבות של הגיל הרך בהתפתחות הילד. מציע שכולנו נצביע בעד ההצעה למען עתיד טוב יותר ולמען שלום הילדים בגיל הרך".

 

תגובות

מומלצים